Termoska na jedlo - test

Kým dózy na jedlo nájdete v každej rodine, termosky sa ešte neudomácnili. Pritom majú naozaj široké využitie  - teplé jedlo na obed vždy poteší - na výlete aj v práci. Stala sa súčasťou batoha takmer každého celiatika, cukrovkára či alergika, ktorí si musia dávať pozor na to, čo jedia a nemajú možnosť sa stravovať v bežnej jedálni či reštaurácii.

Rovnako ak máte malé dieťa - nejedáka, zoberiete v termoske obed, na ihrisku si ani nevšimne, koľko toho zje...:-)

Alebo v lete do nej zoberiete jogurt aj na výlet v horúcom počasí či zmrzlinu domov bez zbytočných polystyrénových obalov. 

Prvotné náklady sa Vám vrátia, keďže termoska je nerozbitná a ak je kvalitná, vydrží Vám roky používania (naša už má viac ako 15 rokov :-)). Základným pravidlom však je, aby ste termosky nevkladali do umývačky riadu, pretože ich povrchová vrstva na to nie je určená a môže sa olupovať, prípadne sa môže poškodiť izolácia.

U Konserve termoska sa dizajnom veľmi podobá na staršie termosky Primus, čo je značka toho najlepšieho outdoorového vybavenia pre turistov. Aj jej izoloačné vlastnosti sú podobné.

Priebeh testu:

Do termosky s teplotou 20°C som naliala vriacu vodu. Keď sa teplota ustálila, začala som merať. Medzi meraniami bola termoska uzavretá v chladničke - cca 6°C.

Tu sú výsledky:
začiatok:             91°C 
po 1. hodine:       73°C 
po 5. hodine:       52°C 
po 7. hodine:       43°C 
po 17 hodinách:   28°C

Termoska U-Konserve

 

Ideálne do termosky sú jedlá s väčším podielom vody - polievky, omáčky, guláše a pod. Ak je tam vody málo, jedlo bude chladnúť rýchlejšie (voda má veľkú tepelnú kapacitu). 

Pred tým, ako jedlo do termosky vložíte, nalejte do nej vriacu vodu - vydezinfikujete ju a zohrejete vnútro termosky. Až potom vložte do termosky jedlo - vydrži tak dlhšie horúce.

Naopak, ak chcete do termosky vložiť studené jedlo - zmrzlinu či jogurt, pred použitím môžete termosku schladiť studenou vodou s pár kockami ľadu.