Ako sa zbaviť vší vo vlasoch?

Už aj Vám zacinkal EduPage, že sa vo Vašom školskom zariadení objavili vši?

Zďaleka neplatí, že vši sú znakom nedostatočnej hygieny. Nezabije ich žiadny domáci prípravok (zabudnite na ocot na vši) ani chlórová voda. Pedikulóza je problémom v školách a škôlkach hlavne počas jesene a zimy, kedy sú deti blízko seba v interiéri.

Vši vo vlasoch - príznaky

Nie je pravda, že pri všiach sa deti vždy škriabu. Svrbenie je otázkou individuálnej citlivosti. Sú deti, ktoré môžu mať zavšivavenú celú hlavu, ale nič nepociťujú. A sú deti, ktoré sa poškriabu už pri prvom štípanci. Preto riziko nepodceňujte a prezrite hlavu aj svojmu dieťaťu.

Voš na pokožke

Najprv si povedzme, ako sa voš vyvíja: Dospelá voš nakladie perleťovo biele vajíčka, ktoré sú pevne prichytené o vlasy v blízkosti pokožky pomocou háčika. Vajíčka - hnidy dozrievajú asi 7 dní, kedy sa z nich vyliahnu malé vši - nymfy. Tie rastú asi 10 dní, kedy sa z nich stávajú dospelé jedince schopné sa rozmnožovať. Dospelá voš je priesvitná, kým sa prvýkrát nenapije krvi - vtedy sa stáva hnedou. Dospelá voš žije asi 30 dní a dokáže za život naklásť 200-300 vajíčok.

Jediným relevantným dôkazom prítomnosti vší vo vlasoch je nájdenie alebo živej vši alebo vajíčok prichytených na vlasoch. Ak máte dobrý hrebeň, zachytia sa na ňom aj vši aj vajčka.

Voš na pokožke

 

Ako na vši

Mnohé prípravky z minulosti sa stali neúčinnými vďaka tomu, že vši na ne získali rezistenciu. Dnes na trhu nájdete už iba prípravky na báze minerálnych olejov, ktoré vši zadusia. Mnohé sľubujú, že rovnako zadusia aj hnidy – ale toto tvrdenie je sporné, keďže výrobcovia odporúčajú procedúru viackrát opakovať s odstupom niekoľkých dní (aby sa vajíčka mohli dovyvíjať).

Ale nech použijete akýkoľvek prípravok, vždy musíte vlasy prečesať hustým hrebeňom, ktorým vyčešete mŕtve vši.

A tu je kameň úrazu - pri väčšine prípravkov máte priložený klasický všiváčik. Je síce hustý, aby zachytil vši, ale nie dostatočne, aby ste vyčesali aj hnidy. Ak totiž prežije niektorá hnida, o pár dní budete mať problém so všami opäť doma.

My Vám  ponúkame špeciálny hrebeň na vši – Kúzelný všiváčik. Hrebeň je navrhnutý tak, aby zachytil aj hnidy. Okrem toho, že je veľmi hustý, sú na ňom aj malé špirály.

Kúzelný všiváčik

Ak zistíte, že Vaše dieťa má vši, vlasy stačí umyť, rozčesať klasickým hrebeňom a následne poctivo všetky vlasy prečesať Kúzelným všiváčikom. Aby bolo prečesávanie ľahšie, môžete použiť kondicionér. Po prvom dôkladnom prečesaní by ste už nemali nájsť na hlave žiadnu živú voš. Následne treba vlasy týmto spôsobom prečesať ešte 2-3-krát s odstupom dvoch dní, aby ste vyčesali naozaj všetky vajíčka, ktoré postupne môžu rásť a pri prvom česaní ste ich nemuseli zachytiť (veď to poznáte: "Mami, už stačí...")

Vyčesané vši aj hnidy môžete hodiť do výlevky alebo urobiť deťom zábavný program a vzdelávanie v jendom: môžete ich pozorovať lupou alebo pod mikroskopom.

Voš pod mikroskopom

 

Prečo práve tento všiváčik

Pretože vieme, že vši sú záťažou nielen na psychiku ale hlavne na peňaženku. Ak si pozriete cenu prípravkov na jednorazové odstránenie vší, zistíte, že je to pomerne nákladná záležitosť. My Vám však za podobnú cenu ponúkame doživotné vyriešenie problému. Nerezový Kúzelný všiváčik môžete používať roky a bude stále rovnako účinný. Zuby hrebeňa sú pevne ukotvené tesne vedľa seba tak, že zachytia aj malé hnidy, takže sa ich zbavíte bez použitia chémie. Sme o tom dokonca tak presvedčení, že nám do 60 dní môžete hrebeň vrátiť, ak s ním nebudete spokojná/ý a my Vám vrátime celú sumu späť.

EXTRA TIP 1: Hrebeň môžete používať aj preventívne napr. po umývaní vlasov, aby ste prípadnú novú infekciu vší zachytili čo najskôr. 

EXTRA TIP 2: Ak trpíte lupinami, pred umývaním vlasov si môžete vlasy prečesať týmto hrebeňom a odstránite tak všetky lupiny, ktoré sa uvoľnili z pokožky.

Aké opatrenia ešte treba spraviť

Hoci sa na viacerých stránkach výrobcov prípravkov proti všiam píše, že ďalšie opatrenia vlastne robiť nemusíte, na stránkach RUVZ  sa odporúča oprať posteľné prádlo, čiapky a pod. ktoré prichádzajú do styku s vlasmi. Udáva sa, že voš dokáže prežiť asi 24-48 hodín mimo hlavy, ale všetko závisí od podmienok.

Nemá rada chlad, priame slnečné žiarenie a sucho, naopak jej vyhovuje teplo, tma a vlhko. Preto môže dôjsť k opakovanej "infekcii" aj jedným-dvoma zablúdenými jedincami. Preto veci operte alebo ich nechajte niekoľko hodín vyvetrať na slnku a v prievane. Zbavíte sa tak nielen vší, ale aj roztočov 😊