Menštruačný kalíšok Merula je vyrobený z lekárskeho silikónu – materiál sa používa na dočasné implantáty. Neobsahuje plastifikátory ani BPA.
Skúste prežiť vaše dni bez jednorazového odpadu (prakticky zero waste) - pohárik je trvácny, pri správnom používaní vydrží roky.
Stopka kalíška je v tvare rebríka a slúži aj na vyťahovanie kalíška z pošvy. Je potrebné však uvoľniť podtlak v kalíšku pohybmi cik-cak tak, aby sa do kalíšku dostal vzduch. Ak Vám stopka prekáža, ľahko ju môžete skrátiť.
Kalíšok nemá na hornom okraji perforáciu ako je to u bežných kalíškov – tie slúžia na ľahšie vniknutie vzduchu do kalíška. Nie sú však potrebné. Kalíšok viete uvoľniť cik-cak pohybom. Na druhej strane kalíšok je pevne držaný panvovými svalmi na svojom mieste – pri krčku a nedostane sa do neho ani voda pri plávaní, či naopak nič z neho nevytečie ani keď nie je úplne správne rozvinutý (napríklad po spánku).
Pohárik Merula cup sa vyrába v dvoch veľkostiach – základná veľkosť je vhodná pre všetky ženy. Veľkosť XL je pre tie, ktoré majú extra silnú menštruáciu a použitie kalíška bolo pre nich komplikované – museli ho veľmi často vylievať. Kalíšok XL však nemusí byť vhodný pre ženy s nízko položeným kŕčkom.
Objem kalíška je 50ml (priemer kalíška je 46mm), výška 50mm bez rebríčka– objem, ktorý pri daných rozmeroch dokáže pohltiť viac krvi ako dva vysokoabsorbčné tampóny.
Ak máte obavy, že kalíšok troška pretečie alebo sa iba chcete cítiť "poistená" - odporúčame na nosenie ku kalíšku látkovú slipovú vložku. Je tenká a pohodlná - takmer ju necítite.
Zavádzanie a vyberanie kalíška:
Kalíšok pred prvým použitím prevarte s trochou octu (min. 5 minút) a rovnako po každej menštruácii a pred každým použitím na začiatku menštruácie. Kalíšok môže byť bez vylievania zavedený maximálne 12 hodín. Počas vylievania kalíška v čase menštruácie ho opláchnite čistou vodou.
Kalíšok prehnite podľa foto vyššie. Môžete ho namočiť vodou, aby ste ho ľahšie zaviedli do pošvy. Kalíšok nezavádzajte tak hlboko ako tampón, ale snažte sa ho zaviesť smerom ku krčku.
Kalíšok jemným cik-cak pohybom povytiahnite tak, aby ste prstom dočiahli na dno kalíška a mohli uvoľniť podtlak. Potom už kalíšok ľahko vyberiete pomocou stopky. Neťahajte kalíšok priamo dolu za stopku, mohli by ste ju poškodiť alebo si ublížiť.
Kalíšok skladujte vo vrecku tak, aby bol k nemu prístup vzduchu.
Kalíšok skladujte mimo dosah detí a zvierat.
Ak máte zavedený vnútromaternicový pesar, poraďte sa o používaní kalíška so svojim gynekológom.
Syndróm toxického šoku (STS) je ojedinelé ale závažné ochorenie, ktoré sa vyskytuje u mužov, žien aj detí. V súvislosti s kalíškom ešte nebolo zaznamenané. V ojedinelých prípadoch môže toto ochorenie viesť k smrti. Prvé príznaky sa podobajú chrípke a veľmi rýchlo sa vyvíjajú: náhla horúčka, zvracanie, hnačka, vyrážka podobná popáleninám, bolesti, závrate, bezvedomie. Pri výskyte niektorého z príznakov v priebehu menštruácie vyberte kalíšok a obráťte sa na svojho lekára. Ak ste už prešla STS, o použití kalíška sa poraďte so svojím lekárom.
Podľa štúdie z roku 2019 od vedcov z Liverpoolu v Lancete je používanie kalíška bezpečné. Túto štúdiu môžete považovať za odporúčanie lekára - gynekológa.
Vyrobené v Nemecku.